Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, կառույցում խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Արմեն Աշոտյանը ելույթ է ունեցել, որում անդրադարձ է կատարել Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումներին, ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման կարեւորությանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին եւ օրակարգային այլ հարցերի:
Արմեն Աշոտյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակությանը Երեւան կատարած այցի, Հայաստանում տեղի ունեցած ներքաղաքական զարգացումների շուրջ տրված գնահատականների համար: Այս համատեքստում անդրադառնալով իշխանության ոչ բռնի փոխանցման գործընթացին՝ պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ կատարվածը փաստում է Հայաստանում առկա քաղաքական մշակույթի զարգացվածության բարձր մակարդակի մասին: Կարեւորվել է նաեւ այն հանգամանքը, որ գործընթացում ներգրավված բոլոր կողմերը ջանքեր են ներդրել բախումներից խուսափելու համար:
Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի նոր կառավարությունը լեգիտիմ խորհրդարանի կողմից կատարված ընտրության արդյունք է, ինչը խիստ կարեւոր սահմանադրական հիմք է Հայաստանի հետագա ժողովրդավարական զարգացման տեսանկյունից:
Անդրադառնալով նոր կառավարության հետ փոխգործակցությանը՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է անհանդուրժողականությունն արմատախիլ անելը, քաղաքական բազմակարծության խթանումը, մամուլի ազատության երաշխավորումը, ազատ արտահայտման իրավունքի նկատմամբ հարգանքը, քաղաքական դրդապատճառներով դատական հետապնդումների բացառումը:
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է նաեւ Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների գործընթացին: Այս համատեքստում նա կարեւորել է ընտրական բարեփոխումների իրականացումը քաղաքական համաձայնությամբ, հանրային ներգրավվածությամբ եւ բացառապես միջազգային սկզբունքների, մասնավորապես Վենետիկի հանձնաժողովի ու ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի առաջարկությունների հիման վրա՝ ընդգծելով ընտրությունների անցկացման համար տրամաբանական ժամկետների սահմանումը:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է ԵՄ անդամ պետությունների խորհրդարաններում համաձայնագրի արագ վավերացումը՝ մինչեւ Եվրոպական խորհրդարանի 2019 թվականի ընտրությունները:
Եվրոպական միության հետ հարաբերությունների խթանման գործընթացում Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է «ավելին ավելիի դիմաց» սկզբունքի առավել լայնիմաստ կիրառումը՝ շեշտադրում կատարելով քաղաքական եւ մյուս ոլորտներում աջակցության ու համագործակցության վրա՝ հիմնված գաղափարական արժեքների վրա:
Իր խոսքում Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է նաեւ Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ կայունության կարեւորությանը ու նշել, որ ընդունելի սկզբունք պետք է լինի բոլորի համար այն, որ տարածաշրջանում ոչ մի հակամարտություն չի կարող ունենալ ռազմական լուծում: Նշվել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումը պետք է հիմնված լինի բացառապես ժողովուրդների ինքնորոշման, տարածքային ամբողջականության եւ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի բացառման սկզբունքների վրա:
Ելույթի վերջում արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ Արեւելյան գործընկերության տարածաշրջանը երբեւիցե կլինի խաղաղության եւ համագործակցության օրրան:

На пленарном заседании ПА Евронест председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям, руководитель армянской делегации в структуре А.Ашотян выступил с речью, в которой обратился к последним внутриполитическим событиям в Армении, ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, важности процесса мирного урегулирования НК-конфликта и другим повесточным вопросам.
А.Ашотян поблагодарил делегацию Европарламента за визит в Ереван, оценку внутриполитических развитий в Армении. Обратившись в этом русле к ненасильственной передаче власти, глава делегации отметил, что свершившееся свидетельствует о наличии в РА высокого уровня развитости политической культуры. Подчеркнуто также, что все вовлеченные в процесс стороны приложили немалые усилия во избежание столкновений.
Председатель комиссии отметил, что новое правительство Армении – результат выбора легитимного парламента, что является крайне важной конституционной базой с точки зрения дальнейшего демократического развития РА.
Затронув взаимодействие с новым правительством, А.Ашотян подчеркнул важность искоренения нетерпимости, поощрения политического плюрализма мнений, гарантий свободы печати, уважения к праву свободного самовыражения, исключения судебных преследований по политическим мотивам.
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям коснулся также процесса изменений Избирательного кодекса (ИК). В этом контексте он подчеркнул важность проведения избирательных реформ при политическом консенсусе, с вовлечением общества и исключительно на основе международных принципов, в частности предложений Венецианской комиссии и БДИПЧ/ОБСЕ, особо выделив установление логических сроков для проведения выборов.
Обратившись к Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, А.Ашотян подчеркнул важность скорейшей ратификации документа в парламентах государств-членов ЕС – до выборов Европарламента в 2019 г.
В процессе сближения отношений с ЕС А.Ашотян подчеркнул важность более осмысленного применения принципа “большее за большее” – с упором на содействие и сотрудничество в политической и других сферах, основанное на идеологических ценностях.
А.Ашотян обратился также к важности мира и стабильности на Южном Кавказе, заметив, что приемлемым для всех должен быть принцип:   в регионе ни один конфликт не может иметь военного решения. Отмечено, что решение НК-конфликта должно быть основано исключительно на принципах самоопределения народов, территориальной целостности и исключения силы или угрозы силой.
В заключение  выступления председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям выразил надежду, что регион Восточного партнерства в перспективе станет колыбелью мира и сотрудничества.