Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, կառույցում խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Արմեն Աշոտյանը ելույթ է ունեցել, որում անդրադարձ է կատարել Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումներին, ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման կարեւորությանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին եւ օրակարգային այլ հարցերի:
Արմեն Աշոտյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակությանը Երեւան կատարած այցի, Հայաստանում տեղի ունեցած ներքաղաքական զարգացումների շուրջ տրված գնահատականների համար: Այս համատեքստում անդրադառնալով իշխանության ոչ բռնի փոխանցման գործընթացին՝ պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ կատարվածը փաստում է Հայաստանում առկա քաղաքական մշակույթի զարգացվածության բարձր մակարդակի մասին: Կարեւորվել է նաեւ այն հանգամանքը, որ գործընթացում ներգրավված բոլոր կողմերը ջանքեր են ներդրել բախումներից խուսափելու համար:
Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի նոր կառավարությունը լեգիտիմ խորհրդարանի կողմից կատարված ընտրության արդյունք է, ինչը խիստ կարեւոր սահմանադրական հիմք է Հայաստանի հետագա ժողովրդավարական զարգացման տեսանկյունից:
Անդրադառնալով նոր կառավարության հետ փոխգործակցությանը՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է անհանդուրժողականությունն արմատախիլ անելը, քաղաքական բազմակարծության խթանումը, մամուլի ազատության երաշխավորումը, ազատ արտահայտման իրավունքի նկատմամբ հարգանքը, քաղաքական դրդապատճառներով դատական հետապնդումների բացառումը:
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է նաեւ Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների գործընթացին: Այս համատեքստում նա կարեւորել է ընտրական բարեփոխումների իրականացումը քաղաքական համաձայնությամբ, հանրային ներգրավվածությամբ եւ բացառապես միջազգային սկզբունքների, մասնավորապես Վենետիկի հանձնաժողովի ու ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի առաջարկությունների հիման վրա՝ ընդգծելով ընտրությունների անցկացման համար տրամաբանական ժամկետների սահմանումը:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է ԵՄ անդամ պետությունների խորհրդարաններում համաձայնագրի արագ վավերացումը՝ մինչեւ Եվրոպական խորհրդարանի 2019 թվականի ընտրությունները:
Եվրոպական միության հետ հարաբերությունների խթանման գործընթացում Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է «ավելին ավելիի դիմաց» սկզբունքի առավել լայնիմաստ կիրառումը՝ շեշտադրում կատարելով քաղաքական եւ մյուս ոլորտներում աջակցության ու համագործակցության վրա՝ հիմնված գաղափարական արժեքների վրա:
Իր խոսքում Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է նաեւ Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ կայունության կարեւորությանը ու նշել, որ ընդունելի սկզբունք պետք է լինի բոլորի համար այն, որ տարածաշրջանում ոչ մի հակամարտություն չի կարող ունենալ ռազմական լուծում: Նշվել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումը պետք է հիմնված լինի բացառապես ժողովուրդների ինքնորոշման, տարածքային ամբողջականության եւ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի բացառման սկզբունքների վրա:
Ելույթի վերջում արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ Արեւելյան գործընկերության տարածաշրջանը երբեւիցե կլինի խաղաղության եւ համագործակցության օրրան:

Armen Ashotyan: No Conflict Can Have Military Solution in South Caucasus Region
At the Plenary Session of the Euronest Parliamentary Assembly, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations, the Head of the Armenian delegation Armen Ashotyan delivered a speech, where he touched upon the recent inner-political developments in Armenia, the importance of the ratification of the RA-EU Comprehensive and Enhanced Agreement, the peaceful settlement process of Nagorno Karabakh conflict and other agenda items.
Armen Ashotyan thanked the delegation of the European Parliament for visiting Yerevan and the assessments made on the inner-political developments occurred in Armenia. In this context, touching upon the process of non-violent transferring of the power, the Head of the delegation has noted that what happened documents about the high level of development of the political culture existing in Armenia. The fact that all the parties involved in the process made efforts for avoiding clashes was also emphasized.
Armen Ashotyan has underlined that the new Government of Armenia is a result of the election held by the legitimate parliament, which is a very important constitutional basis in terms of the further democratic development of Armenia.
With regards to the cooperation with the new government, Armen Ashotyan highlighted the eradication of the intolerance, the boosting of political pluralism, the guaranteeing of the freedom of press, the respect towards the right to free expression and the exclusion of judicial persecutions with political motivations.
The Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations also referred to the process of the amendments to the Electoral Code. In this context he emphasized the implementation of the electoral reforms by political consent, public involvement and exclusively based on the international principles, particularly the recommendations of the Venice Commission and the OSCE/ODIHR, underscoring the definition of the logical terms for holding the elections.
Regarding the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, Armen Ashotyan highlighted the quick ratification of the Agreement in the parliaments of the EU member states until the 2019 elections of the European Parliament.
In the process of boosting of the relations with the European Union Armen Ashotyan underlined the wider-meaning use of the principle ‘more for more,’ stressing the support and cooperation in the political and other spheres based on the ideological values.
In his word Armen Ashotyan also referred to the importance of peace and stability in the South Caucasus and noted that admissible principle should be for everybody the fact that no conflict could be solved through military means in the region. It was noted that the solution of the Nagorno Karabakh conflict should be exclusively based on the peoples’ self-determination, territorial integrity and the principles of exclusion of the force or threat of force.
At the end of his speech the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations expressed hope that the Eastern Partnership Region would ever be a cradle of peace and cooperation.